TB TB27LS 160CC Down 2 2000px

Odun Kırma Makineleri için Hidrolik Ürünler Bir yorum yazın

Hidrolik enerji günümüzde birçok uygulamada karşımıza çıkmaktadır. Odun kırma makineleri aslında temel hidrolik devreyi ve komponentleri anlamamızı sağlayacak en güzel uygulamalardan biridir. Bu yazımızda, bu makinelerde kullanılan hidrolik özel yön kontrol valfleri ve dişli pompalara yer verdik. Odun kırma, hidrolik pres, çöp araçları gibi uygulamalarda düşük basınçta yüksek debi ve yüksek basınçta düşük debi olmak üzere iki farklı hidrolik sistem arasında geçiş vardır.

11

Odun kırma makinesine ait temel hidrolik devre

  • Kullanıcı, yön kontrol valfi ile akışkanı silindirin piston tarafına yönlendirir. Bu aşamada sistemdeki tandem pompanın ön ve arka pompasının yağı basınçlandırmasıyla silindir hızlı bir şekilde açılır.
  • Silindir ilerleyip, odunu kırma aşamasına geldiğinde yüksek basınca ihtiyaç duyulur. Tandem pompanın (high-low pompa olarak da adlandırılır, daha düşük güçte elektrik motoru/benzinli motor kullanılmasına olanak sağlar.) büyük iletim hacimli olan pompası devre dışı kalarak sadece küçük pompa akış sağlar. Büyük pompanın devre dışı kalması aslında emniyet valfinin belirli bir basınç değerinde devreye girerek akışın tahliye olmasıyla gerçekleşir.

 

P81 1 300x300

Odun kırma makinelerinde kullanılan yön kontrol valfi

0?e=1600905600&v=beta&t=vsYpicmqIc9FfJJ8cKQaz6dML5Dt87kHMZ9ewfrfhwI

  • Yön kontrol valfi, akışkanı silindire yönlendirir. Sistemi korumak için kullanılan basınç emniyet valfi, gövde üzerindedir. Bu valflerde, basınç belirli bir değere ulaştığında kol orta konuma geri döner.
  • Bazı modellerde diğer standart modelden farklı olarak ilave bir konum vardır ve silindirin daha hızlı açılması sağlanabilir. Böylelikle tandem pompa kullanılan sistemlerde, tekli pompa kullanılarak maliyet düşürülebilmektedir.

High Low 300x300    High-low tandem pompa

  • Odun kırma makinelerinde yaygın olarak kullanılan hidrolik ürünlerden birisi de high-low tandem pompalardır. Seri hareket için her iki pompa sisteme yağ gönderir. Yüksek basınç gereken aşamada ise sadece küçük hacimli pompa sisteme yağ gönderir. Bu durum daha az güç kullanılmasını da sağlar.

Farklı tip odun kırma makineleri için benzinli motorlar ya da farklı tasarıma sahip döküm gövdeli pompalar da kullanılabilmektedir. Makineler, kesilecek odun boyutuna göre farklı tonajlarda olabilir. Bu değerler genellikle 5-6 ton kapasiteden başlayıp, 25-30 tona kadar çıkabilmektedir.

Fotoğraflar bilgi vermek amaçlı kullanılmıştır.

Kaynaklar

https://www.hydraulicspneumatics.com/applications/forestry-lumber/article/21883550/log-splitter-works-doubletime

Bir cevap yazın

SHOPPING CART

close