Geartypes

Dıştan Dişli Hidrolik Pompalarda İletim Hacminin Yaklaşık Olarak Hesaplanması Bir yorum yazın

Dişli pompalar hidrolik sistemlerde mekanik enerjiyi hidrolik enerjiye dönüştürerek, sisteme akış sağlayan komponentlerdir. Pompalar, iletim hacimlerine göre farklı gruplara ayrılabilir. İletim hacmini, pompanın tahrik mili bir tur döndüğünde iletilen akışkan hacmi olarak tanımlayabiliriz. Bu özellik, debiyi hesaplarken kullandığımız önemli bir özelliktir.

İletim hacmini genellikle dişli pompanın üzerinde yazan koddan yola çıkarak saptayabiliriz fakat bazen pompa gövdesi üzerindeki kod silinmiş olabilir. Bu noktada pratik olarak kullanabileceğimiz, dişli pompanın iletim hacmini yaklaşık da olsa hesaplamamızı sağlayacak iki formül paylaşmak istiyoruz. Aşağıdaki resimde gösterilen şekilleri dişli pompanın tahrik ve hareket dişlisi olarak düşünelim.

Iletim Hacmi 243x300

W gövde genişliğini, c şaftların merkezden merkeze mesafesini, D diş üstü çapını, d diş dibi çapını ve gW ise dişli genişliğini ifade etmektedir. Hesaplamada cm birimini kullanmalısınız. Sonuç iletim hacmini cm3/devir cinsinden verecektir.

  • Tek bir dişliden yola çıkarsak,

Formul 1

Bu formül oldukça pratik olup, tek dişli hesaplama için yeterlidir.

  • İki dişli kullanılarak hesap yaparsak,

Formul 2

İletim hacminden emin olamadığımız durumlarda bu formüllerden yararlanarak iletim hacmini yaklaşık olarak hesaplayıp, pompayla alakalı önemli bir bilgiye ulaşmak mümkün.

Kaynaklar:

https://www.insanehydraulics.com

Bir cevap yazın

SHOPPING CART

close